Rumunia

Tajemnicza, pełna zabytków i zapierających dech w piersiach widoków Rumunia przyciąga osoby pragnące zaczerpnąć chwili ciszy i spokoju z dala od zgiełku. Zabytkowe zamki hrabiego Draculi rozsiane po całej Transylwanii oraz niezwykłe bogactwo przyrodnicze i kulturowe wpływają na turystyczny potencjał kraju. Wczasy w Rumunii to doskonały pomysł na urlop dla godnych wrażeń poszukiwaczy przygód.

Rumunia – co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne i zabytki.

Jedną z najchętniej odwiedzanych rumuńskich atrakcji jest zabytkowa wioska Sasów, Viscri, w której zobaczyć można unikatowy, dobrze zachowany kościół warowny z końca XII stulecia, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz murów obronnych mieści się muzeum regionalne. Zabudowa miejscowości została wykonana w czasach panowania austrowęgierskiego i do dnia dzisiejszego utrzymuje się w niemal tak dobrym stanie, jak jeszcze kilka wieków temu. Spędzając wakacje w Rumunii warto także zobaczyć słynne zamki legendarnego Vlada Palovnika, czyli hrabiego Draculi. Najbardziej popularnym z nich jest zamek Bran, wzniesiony w XIV w. Forteca położona jest ok. 30 km od Braszowa, w południowo wschodnim Siedmiogrodzie. Na uwagę zasługuje także Peles. Zamek posiada 160 komnat, jednak do zwiedzania udostępnionych jest jedynie 35. W Sali Europejskiej znajduje się bogata kolekcja broni, która posiada ok. 3500 eksponatów z okresu od XV do XIX w., zaś w bibliotece królewskiej warto zwrócić uwagę na obite dębowymi panelami ściany, ozdobione rzeźbą. Jedna z paneli skrywa tajemnicze drzwi, za którymi zlokalizowane są spiralne schody wiodące na trzecie piętro, do królewskiej sypialni. Miłośnicy przyrody i bajkowych widoków koniecznie powinni zaś zastanowić się nad przejażdżką po słynnej Trasie Transfogarskiej, która przecina malownicze pasmo Fogarszy. Droga liczy jedynie 92 km, jednak przejazd wraz z podziwianiem roztaczających się dookoła widoków może trwać ok. pół dnia. W najwyższym punkcie trasa osiąga 2034 m n.p.m. Wspaniały widok gór, dolin i wąwozów na długo zapadnie w pamięć. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni też odwiedzić rumuńską stolicę – Bukareszt. Miasto przyciąga przede wszystkim przepięknym Pałacem Cretulescu oraz Cerkwią Kretzulescu. Na uwagę zasługuje także Dom Ludu i  łuk triumfalny, zaś chwili relaksu można zaznać w malowniczych Ogrodach Cismigiu.

Rumunia – urlop pełen niezapomnianych wrażeń

Wyjazd do Rumunii to doskonały pomysł na urlop dla wszystkich miłośników zwiedzania i natury, którzy pragną zrelaksować się w spokojnej atmosferze, wśród zapierających dech w piersiach widoków. Wczasy w Rumunii mogą okazać się wspaniałą przygodą życia.

Leave a Reply