Paros

parosParos to rajska, trzecia co do wielkości wyspa Cyklad. Słynie ona z marmurów, upraw winorośli, boskich plaż, wspaniałej pogody i niezwykłej atmosfery. Obfituje w zabytki i miejsca warte obejrzenia, w których czas płynie nieco inaczej. To tutaj można zobaczyć typowe domy greckie o płaskich dachach i niebieskich framugach okiennych a także zachwycić się prawdziwymi muzeami w plenerze.

Stolicą wyspy jest Parikia, która stanowi zarazem główny jej port. Została ona wzniesiona na miejscu innego, starożytnego miasta, dlatego też można tu zobaczyć ruiny zamku weneckiego. Obok zaś usytuowane są białe domki, które pięknie komponują się z otaczającymi je jaśminem i bazylią. Warto tu również zwiedzić cerkiew Ekatondapiliani – Matki Boskiej Stu Drzwi pochodzący z VI wieku.

W pobliżu stolicy czeka także Muzeum Archeologiczne oraz ruiny asklepiejonu. Prócz tego ciekawą atrakcją zapewne okaże się bizantyjski kościół Katapoliani oraz sanktuarium Apollina Delijskiego.

Niezwykle piękną wioską jest niewątpliwie Naoussa. Można tu zapomnieć o bożym świecie przechadzając się pośród wąskich uliczek, pomiędzy białymi domkami i małymi kapliczkami. Czaruje tu zarówno nastrój, jak i cudowne plaże wokół zatoki. Jednym zdaniem jest to idealne miejsce na wymarzony urlop.

Paros to także niezliczone dyskoteki, porty rybackie, klasztory. Na sąsiedniej wyspie zaś – Andiparos – 15 sierpnia rozpoczyna się jeden z najbardziej interesujących festiwali w całej Grecji. Można wtedy podziwiać widowiskowe pokazy sztucznych ogni oraz paradę oświetlonych łodzi rybackich.

Najpiękniejsze plaże można odnaleźć na zachód od Naoussa. To istny raj dla kochających leniuchowanie na piasku. Warto przede wszystkim odwiedzić Piperi oraz Kolimbithres. Niezwykle ciekawa jest zwłaszcza druga plaża, bowiem ulokowana jest ona wśród wspaniale wyrzeźbionych przez powietrze i wodę formacji skalnych.

Miłośnicy windsurfingu i żeglarstwa znajdą idealne warunki do uprawiania tych sportów wodnych przede wszystkim w okolicy cypla, który osłania plażę Langeri, choć warto również wybrać się na zatokę znajdującą się na wysokości Santa Maria.

Paros to także idealny kierunek wakacyjny dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych czeka tu chociażby park wodny ulokowany około kwadrans drogi of Naoussa. Co ciekawe płynie się do niego łodzią. To także świetne miejsce do kitesurfingu i windsurfingu.