Chalkidiki

chalkidikiChalkidiki to jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów Macedonii. Jeszcze stosunkowo niedawno nazywano go „republiką mnichów”, dziś jednak pełen atrakcji przyciąga turystów z różnych stron świata. Urzekają tutejsze piękne i spokojne plaże, starożytne wykopaliska, pyszna kuchnia i wiele zabytków. Nie sposób się tutaj nudzić.

Chalkidiki to niezwykły półwysep, który można podzielić niejako na trzy światy – Kassandrę, Sithonię oraz Athos. Pierwszy z nich to ośrodek turystyczny, drugi królestwo fauny i flory, trzeci natomiast to miejsce pełne spokoju, oaza dla mnichów i zarazem ich kraina. Poza tym Chalkidiki czaruje magią piaszczystych plaż, które otoczone są przez niezwykłe skaliste brzegi. Dzięki temu można tu odnaleźć ciszę i upragniony relaks.

W Chalkidiki czeka wiele atrakcji. Przede wszystkim warto odwiedzić Meteory, niesamowite monastyry, który znajdują się na szczytach wysokich skał. Niezwykła jest także Jaskinia Petralona, która posiada wiele fascynujących stalaktytów i stalagmitów. Co ciekawe to właśnie tutaj odkryto szczątki ludzkie pochodzące sprzed 700 tysięcy lat.

Na turystów czeka również antyczna wioska, czyli Ouranopolis zwane „Niebiańskim miastem” i Republika Mnichów, czyli miejsce spokoju i wyciszenia usytuowane na półwyspie Atos. Warto także wybrać się na świętą górę, czyli Górę Athos, która nazywana jest Ogrodem Bogurodzicy.

Wśród sztandarowych atrakcji na Chalkidiki nie można zapomnieć również o Świątyni Posejdona, a właściwie jej ruinach, z których rozpościera się niesamowity widok na toń morza Egejskiego oraz o Salonikach, czyli wielokulturowym mieście, które często określa się jako współstolicę Macedonii.

Zwiedzać można spacerując lub też wybierając się na wycieczki rowerowe. Najlepszymi miejscami na te formy aktywności są Toroni, Nea Potidea oraz masyw górski Cholomontas. Gwarantują moc wrażeń i wiele cudownych wspomnień.

Prócz tego Chalkidiki to raj dla miłośników nurkowania. Występuje tu wiele zatok, brzegi są skaliste, a woda krystalicznie czysta, co sprzyja poznawaniu podwodnego świata. W tym celu warto przede wszystkim odwiedzić Eila Beach, Chrousso oraz Kasandrię. Najlepsze warunki do windsurfingu można znaleźć w Psakoudia, natomiast do paralotniarstwa w Ouranopolis.