Sardynia

sardynia0Między wybrzeżem Włoch a Tunezją leży przepiękna wyspa Sardynia, a otaczają ją błękitne wody Morza Śródziemnego. Są tu i wspaniałe plaże, i góry, wąwozy i rzeki, jeziora, wodospady i jaskinie – jednym słowem wszystko, co tylko można pragnąć zobaczyć. Najłatwiej dostać się tu samolotem, lotnisko zaś znajduje się w Cagliari. Lato jest tu gorące i suche, a zima deszczowa i łagodna, to najcieplejsze miejsce we Włoszech.

Warto zobaczyć Park Narodowy La Maddalena, który znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy. To 62 wysepki o linii brzegowej mającej aż 180 kilometrów łącznie. Archipelag ten leży w Cieśninie Świętego Bonifacego.

W połowie drogi między Cagliari i Olbią zaś leży Arbatax, miejscowość z niezwykłymi, krwistoczerwonymi skałami. Wyglądem przypominają wieże katedry gotyckiej, a znajdują się przed wjazdem do dzielnicy portowej.

Na skalistym przylądku natomiast położona jest miejscowość Castelsardo, niezwykle malownicza. Jej początki sięgają XII wieku. Atmosferę tego miejsca tworzą wąskie uliczki z kamiennymi schodami, a także Skała Słonia, która, jak sama nazwa wskazuje, przypomina tego ssaka, choć jest to artefakt natury.

Nie można zapomnieć także o Capo Testa, najbardziej na północ wysuniętym punkcie wyspy. Zaskakujące są tu granitowe formacje o fantazyjnych kształtach oraz latarnia morska, która z daleka wygląda jak z bajki. Zatoczki namawiają do spacerów i odkrywania tego miejsca wciąż na nowo.

Przepiękną częścią północnego wybrzeża jest zaś Costa Smeralda. Tutejsze plaże otrzymały już dwukrotnie turystycznego Oskara. Można tu spotkać sławne gwiazdy kina, koronowane głowy czy biznesmenów. Szmaragdowe Wybrzeże przyciąga turystów z całego świata.

Nad Zatoką Orosei leży Cala Gonone z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą gastronomiczno-hotelarską. Choć na niektóre plaże można wybrać się spacerując, to jednak warto także popłynąć statkiem, bowiem na najbardziej niezwykłe są dostępne jedynie drogą morską. Trzeba również zobaczyć kompleks jaskiń Grotta del Bue Marino, bowiem jest on naprawdę zachwycający.

Leave a Reply