Korcula

korculaKorcula to miejsce wyjątkowe, podobno tu urodziła się bogini Kerkira. Wyspa ta znajduje się w południowej Dalmacji. Panuje tu klimat śródziemnomorski, a średnia temperatura latem wynosi 25° C. Wokół wyspy rozciąga się archipelag 48 wysepek. Korcula czaruje widokami, pięknym zboczami opadającymi do morza i cudowną atmosferą.

Plaże są tu piaszczyste i żwirowe, a najbardziej znaną jest plaża żwirowa w porcie Pupnat oraz plaża piaszczysta w Lumbardzie. Można tu wypocząć i godzinami wpatrywać się w błękitne morze.

Będąc na Korculi warto wybrać się do domu rodzinnego Marco Pola, znanego podróżnika. Najlepiej podczas spacerku po starówce zawitać do tej posiadłości, z której ów kupiec wenecki wyruszał w dalekie podróże.

Korcula to także mury miejskie, które zostały wzniesione w średniowieczu. To np. twierdze Barbarigo, Capello, Balbi czy Tiepolo. Stare miast jest tak wybudowane, że nawet w czasie południa powstaje tu cień, koncepcja budynków jest bowiem oparta na układzie ości ryby.

Na zwiedzających czeka również Katedra Św. Marka, która powstała w XV wieku. Wzniesiona została w stylu gotycko-renesansowym, a czas jej powstania to około 150 lat. Można tu zobaczyć wiele przedmiotów kultu, a sama katedra jest niesamowitym miejscem wartym odwiedzenia.

Muzeum Miejskie zaś znajduje się w pięknym Pałacu Gabrieli – Ismaelis. Pałac ten powstał w XVI wieku, w stylu renesansowym. Znajdują się tu dokumenty i przedmioty związane z historią miasta, a także zbiory archeologiczne.

Korcula to wyspa idealna dla tych, którzy pragną wypoczywać aktywnie. Można tu żeglować, nurkować, czy pływać. Miejsce to pełne jest małych zatoczek i ciekawych terenów. Do dyspozycji są także trasy spacerowe czy rowerowe, w czasie których można odkryć wyspę na nowo. Również windsurfiści znajdą tu coś dla siebie.

Co wyróżnia Korcule od innych miejsc to niewątpliwie kultywowanie zwyczaju turniejów rycerskich. Mieszkańcy zakładają wtedy odpowiednie stroje i jako dwie drużyny: czarna i czerwona walczą o względy kobiety. To niesamowita podróż do czasów średniowiecza, pełna uderzeń mieczy i okrzyków walki.

Leave a Reply