Wyspa Gozo

Gozo to pełna słońca, druga co do wielkości wyspa należąca do archipelagu Wysp Maltańskich. Można tu cudownie się zrelaksować i zapomnieć o wszystkim. Położona na Morzu Śródziemnomorskim pomiędzy Afryką a Europą zachwyca pięknem krajobrazów i zakątkami pełnymi uroku, które zapraszają, aby je odkryć.

Stolicą Gozo jest miasteczko Ir-Rabat lub też Victoria. Swoją nazwę otrzymało na cześć brytyjskiej królowej. Na turystów czekają tutaj takie obiekty sakralne jak kościół świętego Franciszka, Bazylika świętego Jerzego czy też kościół Najświętszej Marii Panny. Warto pospacerować po starym mieście czy zobaczyć cytadelę oraz spojrzeć z niej na całe miasto, bowiem widok jest naprawdę piękny.

Gozo posiada na swojej powierzchni prawie 50 kościołów, jest więc co odwiedzać. Prócz sakralnych budowli jednak wyspa oferuje także niesamowite atrakcje przyrodnicze. Jednym z nich jest znajdujący się niedaleko Dwejry Azure Window, czyli błękitne okno. To skalna formacja, która uformowała się na skutek zawalenia się jaskini. Wygląda niczym olbrzymie okno zanurzone w wodzie. Zwiedzając ten niezwykły zakątek można także udać się w rejs łódką dookoła błękitnego okna i wokół klifów.

Z perełek, których nie sposób pominąć poznając Gozo koniecznie należy wymienić świątynię Ggantija. Co ciekawe uważa się, iż jest ona starsza nawet od egipskich piramid, bowiem ma ponad 5000 lat. Należy ona zarazem do najbardziej wiekowych megalitycznych budowli na świecie. Zwiedzając świątynie można zobaczyć również wiatrak Ta’Kola.

Wyspa Gozo to także rajskie plaże. Jedna z nich znajduje się w zatoce Ramla i posiada piasek o niezwykle intensywnej pomarańczowej barwie. Na turystów czeka także mityczna grota Kalipso, którą można odnaleźć idąc w stronę wybrzeża.

Gozo to spokój, piękno, radość i bajkowa atmosfera. Można dostać się tutaj promem z Malty, do której dolatują samoloty z wielu miast europejskich. Z Warszawy trzeba się spodziewać przesiadek. Choć droga nie należy do najszybszych to jednak warto się w nią udać, by móc przeżyć cudowne wakacje na tej niezwykłej wyspie pełnej słońca i zapadających w pamięć widoków.