Grecka wyspa Thassos

thassos

Thassos to przepiękna gracka wyspa ulokowana na Północy Morza Egejskiego, około 8 kilometrów od wybrzeża Tracji. Nazywana często zieloną wyspą czaruje cudownymi gajami oliwnymi oraz lasem piniowym. Można tu odpocząć wśród malowniczych zatoczek, na plażach pełnych słońca oraz penetrując góry Profotis i Isparion, które znajdują się na północy oraz wschodzie wyspy.

Thassos to także piękne górskie miasteczka i niezwykła stolica – Limenas, w której skupia się najwięcej atrakcji. Początki jej historii sięgają starożytności, tak jak bramy miasta czy pozostałości po amfiteatrze. W stolicy warto zobaczyć także fortecę stworzoną na bazie kamienia z dawnej świątyni Apollina oraz pozostałości po świątyni Ateny. Zachowały się tu płaskorzeźby, które są dowodem na to, iż było to dawne miejsce kultu. Ciekawym budynkiem okaże się także świątynia Dionizosa. Stolica Thassos jest zarazem największym miastem wyspy. Pragnący odpoczynku koniecznie powinni odwiedzić tutejszą plażę oraz znajdujące się nieco dalej plaże w zatoce Makri Amnos, Skala Potamia, Psili Ammos oraz Chrissi Ammoudia.

Thassos czyli Szmaragdowa Wyspa lub też Zielony Diament zachwyca licznymi zabytkami, mimo iż jej obwód wynosi tylko 100 kilometrów. Warto zobaczyć urzekającą wioskę Panagię, która znajduje się na zielonych zboczach górskich czy też wieś Potamię, gdzie czeka Muzeum Polygnotosa Vagisa, słynnego rzeźbiarza pochodzącego z Thassos.

Piękną miejscowością jest także Aliki, w której znajdują się interesujące domy z kamienia oraz warte uwagi ruiny bazyliki z czasów bizantyjskich oraz starożytnej świątyni. Niedaleko, ulokowany na klifie, czeka zaś klasztor Archangelos Michail.

Jednym z najbardziej popularnych kurortów na wyspie jest Potos. Można tu odetchnąć bez względu na to czy przyjechało się tu z całą rodziną, z ukochaną czy ukochanym lub samemu. Na turystów czeka przepiękna plaża z ciepłym i czystym morzem oraz liczne knajpki, tawerny czy też wypożyczalnie skuterów lub samochodów.

W Thassos zapewne zachwyci również wieś Megalos Prinos ulokowana w górach. To tutaj można zobaczyć typową starą grecką zabudowę a ogromny rynek pełen tawern i restauracji zapewni rozrywkę na cały dzień.

Najbardziej znaną plaża na wyspie jest odznaczona Niebieską Flagą Golden Beach, która znajduje się w Skala Prinos. Cały dzień gra tu muzyka, a dbałość o czystość sprawia, że przebywanie tu to prawdziwa przyjemność.

Zwiedzając Thassos nie można zapomnieć o Gioli – naturalnym basenie wyrzeźbionym w skałach. Dostanie się tu wiąże się z pieszą wędrówką po kamieniach, lecz warto. Widoki są tu wręcz oszałamiające, a ponieważ miejsce to jest ustronne i zaciszne łatwo tu się zrelaksować i zapomnieć o całym świecie.

Dodatkowych informacji polecam szukać na www.go-thassos.gr