Albania – malownicza i odkrywana

albania

Albania, położona w południowo wschodniej części Europy na półwyspie Bałkańskim, ze względu na swoją niezwykle intrygującą kulturę, malowniczy krajobraz, mnogość zabytków oraz wartych zobaczenia miejsc przyciąga coraz większą liczbę osób, pragnących spędzić wymarzony urlop odkrywając niepoddane wpływom masowej turystyki ścieżki. Państwo od zachodu posiada dostęp do Adriatyku, zaś na południowym zachodzie znajduje się Morze Jońskie.

Wybierając się tutaj na wakacje warto pomyśleć o odwiedzeniu zatoki Porto Palermo, zlokalizowanej nieopodal Himary, na południu państwa. Jest tutaj również twierdza o tej samen nazwie sprzed ok. 200 lat, która stanowi przykład potęgi Imprepium Osmańskiego. Historia zamku może zaciekawić niejednego turystę pragnącego przeżyć niezapomnianą wyprawę.

Przebywając w Albanii warto także zaplanować wycieczkę do stolicy kraju-Tirany. Najważniejszymi zabytkami są tutuaj m.in.: Plac Skanderberga, zabytkowa wieża zegarowa, meczet Et’hem bey (jeden z najwspanialszych i najchętniej odwiedzanych w kraju), Narodowa Galeria Sztuki oraz budynki rządowe. Warto ponadto zwrócić uwagę na wybudowany w tradycyjnym albańskim stylu dom Sali Shijaku oraz Międzynarodowe Centrum Kultury, które znajduje się w dawnym mauzoleum Envera Hodży.

Miłośnicy przyrody powinni zaś wybrać się nad Jezioro Szkoderskie, największe na całym Półwyspie Bałkanskim. Wnikliwi obserwatorzy odnajdą tu takie gatunki ptaków jak np.: komorany, pelikany i czaple. Jezioro znajduje się na granicy Albanii i Czarnogóry.

Osoby szukające na wakacjach chwili relaksu i wytchnienia z pewnością zainteresuje zaś pobyt w kurorcie Saranda, położonym nad Morzem Jońskim.

Ze względu na fakt, iż Albania nie jest jeszcze często wybieranym przez turystów kierunkiem, zaczerpnąć tu można chwili błogiego spokoju i rozkoszować się bajkowymi widokami oraz wysoka temperaturą. Niedaleko Sarandy zlokalizowane jest starożytne miasto Butrint, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dodatkowe info o Albanii – http://mojalbania.wordpress.com/category/albania-w-praktyce/