Wyspa Kos w Grecji

wyspa-kosSłońce, ciepła przejrzysta woda i podążanie śladami greckiej cywilizacji. Wyspa Kos położona na Morzu Egejskim, w archipelagu Sporadów Południowych, przyciąga turystów pragnących się zrelaksować, poczuć dreszcz niezapomnianych przygód i odkrywać uroki jej najciekawszych zakątków.

Sezon turystyczny trwa tutaj od maja do końca października. Klimat jest łagodny, a latem poczuć można przyjemny północno zachodni wiatr meltemi, który czyni wyspę doskonałym miejscem do uprawiania surfingu. Kos nazywana jest przez wielu wyspą Hipokratesa, gdyż właśnie tutaj w 460 r p.n.e. urodził się słynny lekarz, dając początki dziedzinie medycyny. W mieście noszącym tę samą nazwę, co wyspa znajduje się stary platan – „drzewo Hipokratesa”, pod którym według podań składał przemówienia znany medyk. W miejscowości Kos zlokalizowany jest także Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa, do których warto się wybrać w wolnym czasie. Do zabytków, sprawiających na przybyłych tutaj turystach największe wrażenie, zaliczyć należy przede wszystkim: pozostałości świątyń Afrodyty i Heraklesa; gimnazjonu; term; agory; fragmenty starożytnych murów obronnych i Dom Europy, na którym zobaczyć można mozaikę ze sceną porwania Europy. Podczas spaceru po mieście warto również udać się do Muzeum Archeologicznego.

3 km od miasta Kos zlokalizowana jest inna, niezwykle atrakcyjna miejscowość – Asklepiejon. Jest to kompleks pochodzący z III w. p.n.e., który znajduje się na trzech tarasach, położonych na różnych poziomach. Jego nazwa związana jest z bogiem medycyny – Asklepiejonem. Na najniższym poziomie znajdowała się kiedyś najprawdopodobniej szkoła medyczna, na centralnym tarasie mieścił się natomiast ołtarz i świątynia greckiego boga, zaś na szczycie potężna dorycka świątynia Asklepiejona.

Osoby pragnące się zrelaksować i odpocząć wśród bajkowych widoków powinny zaś udać się do wioski Therma Lutra, gdzie zażywać można gorących kąpieli w źródle termalnym, którego wody wpadają do Morza Egejskiego.

Miłośnicy zażywania słonecznych kąpieli poczują się jak w raju podczas opalania na pięknych, rozległych plażach jak np.: Agios Stefanos, Kardamena, Limionas, Paradise, Sunny lub Lambi Beach.

Kos posiada niepowtarzalny charakter, a dzięki malowniczym widokom, bogatej kulturze i licznym atrakcjom może stać się idealnym kierunkiem na letni urlop. Zobacz więcej na http://kos.info.pl/