Słowenia – niezapomniane wczasy na Bałkanach

Położona na Półwyspie Bałkańskim Słowenia graniczy z Austrią, Węgrami, Chorwacją oraz Włochami. Małe, niepoddane jeszcze wpływom masowej turystyki państewko zachwyca malowniczym krajobrazem i stanowi oazę spokoju dla osób spragnionych ciszy i ucieczki od rzeczywistości.

Wczasy na Słowenii – co warto zwiedzić? Atrakcje, zabytki, przyroda.

Wakacje na Słowenii to doskonała okazja do zapoznania się z długą i niezwykle intrygującą historią kraju. Jednym z najpiękniejszych miast na terenie państwa jest jego stolica, Lublana, której symbolem stał się wzniesiony na wysokim wzgórzu zamek Ljubljanski Grad (http://www.ljubljanskigrad.si/en/the-ljubljana-castle/), pochodzący z XII w. Zwiedzając stolicę, warto również przyjrzeć się przepięknemu ratuszowi oraz katedrze. Na uwagę zasługują też gotyckie oraz barokowe zabytki architektury sakralnej, wśród których wymienić należy m.in. kościół św. Jakuba, św. Nikoli oraz kościół i klasztor Urszulanek. Znakiem rozpoznawczym miasta jest ponadto Potrójny Most. Jego nazwa wiąże się z faktem, iż obiekt skonstruowano z trzech części. Najstarsza z nich, kamienna, została wybudowana w 1842 r., zaś pozostałe powstały w 1931 r. Spędzając wakacje w Słowenii, warto także wybrać się do miasteczka Ptuj, położonego w północno wschodniej części kraju, nad rzeką Drawą. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej zabytkowych miejscowości na terenie państwa. Wśród turystów dużą popularnością cieszy się okazały majestatyczny zamek zlokalizowany na wzniesieniu, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama okolicy. Forteca powstała w XI stuleciu, jednak swój obecny wygląd zyskała w trakcie przebudowy w XVI w. Do najważniejszych obiektów w Ptuj zalicza się także: klasztor Dominikanów z 1230 r., kościół farny św. Jerzego oraz Wieżę Miejską z XIV w.

Chwili spokoju i relaksu dostarczy zaś wycieczka do malowniczej Jaskini Postojnej, która stanowi największy tego typu cud natury w Europie, liczy aż 27 km i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Grota stanowi prawdziwy labirynt tuneli, tajemniczych przejść oraz komnat. Jej najbardziej znany tunel został odkryty w 1818 r., a w 1872 r. w jaskini utworzono tory kolejowe. Podczas przejażdżki zaobserwować można pełną stalaktytów i stalagmitów „Salę Gotycką” oraz „Salę Kongresową”, gdzie organizowane są bale. Trasa wycieczki obejmuje także wjazd do wnętrza Wielkiej Góry, aby zwiedzić całą jaskinię, po wjechaniu do Wielkiej Góry należy jednak wysiąść z pociągu i pieszo udać się szlakiem przez Wielki Most do Pięknej Jaskini. Szlak prowadzi także do Brylantowego Przejścia, gdzie mieści się najpopularniejszy stalagmit – Brylant oraz do „Sali Koncertowej” skąd ponownie można wsiąść do pociągu, by powrócić na powierzchnię. Miłośnicy przyrody podczas pobytu na Słowenii powinni także wybrać się do Parku Narodowego Triglav, którego krajobraz tworzą głębokie kaniony i wąwozy, górskie potoki oraz szczyty porośnięte zielonymi lasami i pokryte halami. Najwyższym szczytem na ternie obiektu jest góra Triglav, licząca 2863 m n.p.m.

Pełne wrażeń wczasy na Słowenii – atrakcje dla żądnych przygód

Słowenia kryje w sobie ogromny turystyczny potencjał. Malownicza Jaskinia Postojna, Park Narodowy Triglav, przesiąknięta zabytkami Lublana oraz urzekające miasteczko Ptuj przyciągają osoby pragnące odkryć prawdziwe piękno kraju.