Barcelona – miasto Gaudiego dla żądnych wrażeń

barcelona-hiszpania

Awangardowa Barcelona przyciąga tłumy turystów niezwykle oryginalną architekturą Antonio Gaudíego, malowniczym portem, szeroką i piaszczystą Barcelonetą oraz słynnym stadionem piłkarskim Camp Nou. Dzięki tak zróżnicowanym atrakcjom miasto stanowi idealny kierunek na urlop zarówno dla miłośników zwiedzania, jak i plażowania czy sportu.

Barcelona – uroki katalońskiej stolicy dla osób z duszą odkrywcy

Wizytówką tętniącej życiem metropolii jest bazylika La Sagrada Familia, zaprojektowana przez znanego architekta Antonio Gaudíego, której budowa rozpoczęła się w 1882 r. i do dnia dzisiejszego nie została ukończona. Secesyjny kościół, wznoszony w stylu organicznym, wyróżnia się dużą ilością detali. Niestety jego projekty zostały zniszczone w trakcie hiszpańskiej wojny domowej, a architekt zginął, wpadając pod nadjeżdżający omnibus, ogromna liczba architektonicznych elementów sprawiła zaś, iż do dziś nikt nie jest w stanie dokończyć budowy tak wspaniałego i oryginalnego dzieła.

Barcelona obfituje także w inne, znane na całym świecie, projekty Gaudíego. Jednym z najwspanialszych jest park Güell, który zachwyca wspaniałą Salą Kolumnową, rozległym tarasem widokowym, skąd podziwiać można malowniczą panoramę miasta, a także kolorowym domem-muzeum artysty oraz bujną egzotyczną roślinnością. Do popularnych dzieł artysty zalicza się także unikalne rezydencje: Casa Millá, Casa Batlló i Casa Vicens, które zachwycają m.in. asymetrycznymi kształtami. Spędzając wakacje w mieście, warto także wybrać się na Plaza Real, czyli niewielki plac, na którym można podziwiać piękno, zaprojektowanych przez Gaudíego, lamp. Za jeden z ważniejszych zabytków w Barcelonie uznaje się ponadto wysoką kolumnę Krzysztofa Kolumba, usytuowaną nieopodal portu.

Barcelona – atrakcje dla miłośników futbolu, słoneczne kąpiele na plaży

Katalońska stolica to także raj dla pasjonatów piłki nożnej. Fani futbolu koniecznie powinni zawitać na cieszący się długą historią stadion FC Barcelony – Camp Nou. Przy obiekcie znajduje się bogate muzeum z trofeami znanych piłkarzy oraz oficjalny sklep klubu.

Osoby spragnione relaksu pośród promieni słońca, nad bajkowym wybrzeżem, chwilę spokoju odnajdą zaś na ciągnącej się kilometrami, szerokiej i piaszczystej Barcelonecie, jednej z najsłynniejszych plaż na Costa Brava. Złoty piasek, krystalicznie czysta woda o odcieniu lazuru oraz dobra infrastruktura pozwolą oderwać się od codzienności i przenieść w świat z innego wymiaru.