Riwiera Turecka

riwiera-turecka0Niewątpliwie najpopularniejszym rejonem Turcji jest Riwiera Turecka. Ciągnie się ona wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego oraz Morza Egejskiego. Zachwycają piękne kurorty oraz szerokie i piaszczyste plaże.

Warto wybrać się do miejscowości Ölüdeniz, która znajduje się w malowniczej zatoczce. Uroku dodają jej góry, którymi jest otoczona. Jest tu plaża uznawana za najpiękniejszą w Turcji. Kończy się ona Błękitną Laguną, która również po części otaczają góry. Ölüdeniz jest także rajem dla paralotniarzy.

Popularną miejscowością jest Alanya, która jest idealna dla tych, którzy pragną wypocząć, ale i coś zobaczyć. Znajduje się tu trudna do zdobycia twierdza położona na 250-metrowym cyplu. Można z niej spoglądać na całą Riwierę Turecką. Na odkrycie czeka także Grota Kapiącego Kamienia, doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną wyleczyć choroby układu oddechowego. Znajduje się tu także Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Alanyi.

Około 130 km dalej zaś leży Olimpos, miejsce przepełnione spokojem i pięknem natury. To rezerwat przyrodniczy i historyczny. Każdy budynek idealnie pasuje do krajobrazu, nie ma tu drogich hoteli, jednakże można przenocowac w drewnianym bungalowie, lub nawet w domku na drzewie. Warto wspiąć się na górę Olimpos, od której pochodzi nazwa miasta.

Jednym z najbardziej cenionych kurortów jest zaś Kemer. Można tu znaleźć rozległe lasy, a także góry Taurus, które tworzą malownicze zatoczki. Plaże są tu żwirowe, a warunki doskonałe do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu centrum miasta znajduje się śliczny park, w którym można znaleźć plażę Moonlight. Jest tu też delfinarium oraz przystań jachtowa.

Niezwykle malowniczy jest również Side, który słynie z pozostałości z czasów antycznych. Piękne piaszczyste plaże otaczają go po obu stronach. Warto zobaczyć pokazy folklorystyczne, które odbywają się w ogromnych ruinach teatru oraz zwiedzić agorę posiadającą wiele kolumn.

Riwiera Turecka to mnóstwo atrakcji, słońce oraz piękne złote plaże – miejsce, które warto zobaczyć i w którym warto zostać na dłużej.

3 thoughts on Riwiera Turecka

  1. zdjęcia super … a na żywo jest pewnie jeszcze ładniej?

    • Możliwe że w lipcu sprawdzę osobiście, kierunek poleca znajoma, która się zakochała w Turcji

  2. lipiec w Turcji? … ludzie sprwadźcie temperatury i klimat w miejscu gdzie się wybieracie przed wyjazdem.

Comments are closed