Cypr Północny

cypr-polnocny0Wypoczynek pełen zapachu pomarańczy, które rosną na drzewach, złotych plaż i błękitnego morza jest możliwy na pięknym Cyprze Północnym. To niewątpliwie perła Morza Śródziemnego, spokojna, cicha i bezpieczna. To wspaniałe miejsce nie tylko dla dwojga, lecz również dla rodzin z dziećmi, czy grupy przyjaciół.

To miejsce jeszcze nie do końca odkryte, od niedawna dopiero odwiedzane. Sieć hoteli jest jednak bogato rozwinięta, a ciągnące się kilometrami plaże zachęcają do spacerów brzegiem morza. Warto zobaczyć półwysep Karpaz, uznawany za jedno z najczystszych miejsc na obrzeżach Europy. Można się tu poczuć jak na bezludnej wyspie.

Co ciekawe plaże położone są w małych zatoczkach, dzięki temu mogą na nich przebywać tylko osoby, które stacjonują w danym hotelu. Cypr Północny zachwyci na pewno pasjonatów kultury orientu, nie tylko krajobrazami, lecz również klimatem, czy zapachami. Zwłaszcza na ulicach, gdzie można poczuć intensywnie pachnące przyprawy, czy zapachy dań unoszące się z restauracji.

Cypr Północny kryje w sobie wiele zabytków, doskonale zachowane ruiny antycznego miasta Salamis czy tez liczne zamki i opactwa jako pozostałości z czasów średniowiecza to miejsca, które warto zobaczyć. Także ruiny zamku św. Hilariona czekają na odkrycie. Znajdują się one wysoko w górach Besparmak, co dodatkowo sprawia, iż widok z nich jest niesamowity.

Położone na wzgórzu jest również opactwo w Bellapais. Rozciąga się z niego widok na Kyrenię, obok zaś znajduje się restauracja, w której rozbrzmiewa muzyka klasyczna.

Perła Morza Śródziemnego jest także rajem dla aktywnych. Można tu nurkować, czy uprawiać snorkling. Głębiny morskie kryją w sobie wyjątkowe okazy fauny i flory, czekające tylko na odkrycie.

Na zainteresowanych w porcie Kyrenii czeka wyprawa jachtem, całodniowa, która pozwala zobaczyć północne wybrzeże z innej perspektywy. Czasem można dojrzeć delfiny, które radośnie ścigają się ze statkiem.

Cypr Północny to dziewicze tereny, cisza i niesamowite widoki. To miejsce, które dopiero wszyło z ukrycia i jest jeszcze zupełnie nieznane podróżnym.

Leave a Reply